Начало на Втората Световна война (2)

6. Основни битки.

Обсада на Ленинград. За няколко месеца голяма част от заводите в Москва се изнася на влакова композиция в Сибир. Произвеждат нови оръжия – танкове. Жените, децата и старите хора отиват с влаковете. 41 година са най-тежките битки за Москва. Воюва се в предградията, но не успяват.

Първата победа при Москва: (причини)
  • изнасяне на военната промишленост (катюши);
  • ентусиазма на СССР;
  • декември – жестока зима;

    42 годинаСталинград била последната си възможност. Целта е тази войскаслед това да тръгнат към Москва. За да е сигурен иска от България да предостави военни кораби от Черно море и да се осъществи обръч около Сталин, начело с генерал Паус. Но не се случва. Боеве са се водели за всяка педя зема. Надделяват по брой германците. Във войната след сталинградската битка има най-много избити германци. Някои умират от глад (от юни 42 година до ноември 42 година).

    II етап – превземането на Москва;

    III етап – изгонване на германските войски от СССР.

    „Сраженията край Куркската дъга”. 44 година – голямата победа на СССР и пролетта на 44 година нито един германски войник не се намира в СССР.

    Основни конференции по време на войната Чърчил, Рузвелт и Сталин.

    Техеранска конференция – среща в Москва 28 ноември – 1 декември 1943 годинаСталин я предлага. Решението е Великите сили се ангажират с откриване на Втори фронт. Те се ангажират да бъсе 44 година, но датата не е уточнена. Забавя се политиката. Великите сили са се надявали Хитлер да победи, но са знаели, че един ще бъде победителя – СССР. Тримата започнали да спорят къде точно да се открие. Чърчил искал да се открие на Балканите, Рузвелт – в северна Европа, а Сталин подкрепя Северна Европа, защото не иска да се откаже от Северна Европа.

    На 6 юниНормандия, с флот, по море – целта е да атакуват по море.

    43 година – в Италия влиза Англия. Тя е победена. Не е в Тристранния пакт.

    Хитлер не искал руснаци да навлезнат в прекалено много територии. А Сталин не криел претенциите си към Източна Европа. Започнала надпревара (44 – 45 година), кой пръв ще влезе в Германия и по-точно в Берлин (ще завладее Райхстага и ще установи нова политика). В Алжир и Мароко се водела освободителна борба, начело с генерал Шарл де Гол. И да участват в освобождението на Франция и да се атакува Италия. 1943 година организират нахлуване в Италия. В 1945 година след десанти Италия капитулира.

    7. От юни 44 година военните действия се пренасят извън СССР (пролетта на 44 година до 2 септември 45 година).

    Край на войната в Европа (от 44 година до 9 май 45 година). Започва се война в Западна Европа. Откриване на II-ри фронт и освобождение на Франция. Шарл де Гол искал да не навлизат в Париж. И до края на юни 22 Франция е освободена.

    Освобождаване на Балканските територииРумъния, България, Югославия. Българите навлизат в Югославия. При р.Драва в Унгария са най-ожесточените боеве и са избити много българи.

    9 май се подписва акта за капитулация на Германия.

    45 година юли – августПогодамска конференция. Трябва да се реши (от 22 юли до 3 август) как да се съди Германия.

    Военни действия в периода 44 – 45 година.

    48 годинаХари Труман довършва мандата и е избран за президент. На конференцията той показал своите антисъветски и антикомунистически настроения. Решенията са набелязани на Кримската конференцияГермания да бъде разделена на зони. И на тази конференция се решава на кои държави да бъдат дадени 50% от Германия ще бъде дадена на СССР. А другите 50% са разделени на три – Франция, Англия и Америка.

    СССР искали готова стока, чрез която да се изплатят репарациите. Защото са големи разрушенията. За Германия са и спор за западната граница на ПолшаСССР, Сталин ги е избрал.

    Да се създаде съвет на министрите на всички победителки – договор с победените.

    10 февруари 47 година – подписан е договора с БългарияПарижки договор. Полша, Чехословакия са най-облагодетелствани с германските територии. СССР застава зад България. СССР да не се отнемат на България територии. От 1 януари 40 година да останат български включително и Южна Добруджа.

    Във всички фашистки държави да се дефашизират – да се премахне фашизма.

    Демилитаризация – намаляване на победителки и победени (за оръжията). Но по-упоритите са били американците – те вече са имали атомна бомба. Труман решава да я използва сега.

    Между Сталин и Труман се появява личностен конфликт. Имало е спор и за КитайМанджурия. Руски флот е трябвало да участва. Август месец СССР навлиза в Япония. Но се страхува че СССР ще реши да завземе цялата територия, включително и Азия. На 6 август и 9 август 1945 годинаХирошима и Нагазаки.

    2 септемсрви 45 годинаЯпония капитулира и това е краят на Втората Световна война.


    Страница 1Страница 2
  • Добави коментар

    Трябва да сте регистриран потребител, за да коментирате материалите.

    Коментари

    Няма добавени коментари.