"Пред творението божие – Ниагарския водопад" - съчинение разсъждение

Пътеписът “До Чикаго и назад” разкрива впечатленията на Алеко Константинов от пътуването му до Америка и отразява впечатленията, породени от срещата между културата и обществения живот на два свята. В своята творба авторът непрескъснато съпоставя родното и чуждото, познатото и непознатото, старото и новото, за да потърси мястото на своята родина в света. Срещата с Ниагарския водопад го изпълва с щастие, чувства се облагороден, открива, че съществува и хармоничен живот, на фона на дехуманизацията на Новия свят.

Когато Алеко се изправя пред неповторимостта на Ниагара, изпитва възхищение, възторг, благоговение. Срещата с водопада е осъществената му детска мечта. Това величествено творение на природата успява да облагороди и преобрази хората, изцяло погълнати от индустриализацията на Новия свят. Любознателният пътешественик осъзнава колко е кратък и незначителен човешкия живот спрямо вечността и мощта на природата.

Ролята на емоционалното представяне на Ниагарския водопад е да опише вълненията и чувствата на автора, да създаде емоционална нагласа у читателя и да провокира любопитството му. Този миг се запечатва в съзнанието на Алеко за дълго. Но вместо той да започне с природните описания на водопада, той използва ретардация. Умишлено забавя очакваните описания, за да пробуди интерес и любопитство у читателя, да засили нетърпението му.

Алеко сравнява вълненията си преди срещата с Ниагара с най-съкровените моменти и преживявания от живота на хората – чувствата на любовта, на младоженеца “който отива под венчилото”, на влюбения при срещата “с предмета на своята любов”. Тези мигове за пътеписеца са изключителни, изпълват го с “нервозно вълнение” и “нетърпелива жажда”. Той дори отказва хипотетичното предложение от св.Петърда му отвори вратата на рая”. За него това е замният рай и той предпочита да го види пред небесния, който е мечтан от всеки човек.

Авторът трепетно очаква да види водопада и благородно завижда на хората, които вече са се докоснали до това “чудо на природата”. Те забравят забързания ритъм на живот в градовете. Водопадът ги облагородява. Дори изглежда, че се движат “тържествено, плавно, като че под такт на музика. Срещата с “онази осемдесетгодишна бабичка” кара пътеписецът да осъзнае, че човек, видял Ниагара, няма какво повече да иска от живота. Последното желание на едва пристъпващата жена се е сбъднало и срещата с величествения водопад е достоен край за един човешки живот.

Преди самото описание на Ниагара, Алеко създава слухови и зрителни представи, които подготват читателя за изключителността на предстоящото преживяване. Това засилва предварителната нагласа за мощта и величието на водопада. Авторът използва метафори, олицетворения и епитети, които представят красотата, изключителността и неповторимата гледка на водата, която вече е изиграла своята роля.

Въпреки предварителните подготвяния и нагласи на туристите за срещата с водопада, те все пак са изумени, дълбоко впечатлени и изненадани. Алеко е толкова омагьосан, че няма думи да започне описания, а само казва едно простичко: “Ето го!” Мигът е неповторим, емоциите са неизразими, затова водопадът не е описан пряко, я чрез реакциите на посетителите. Видяното от тях се отразява върху лицата им – те са “сериозни, леко бледни и като че ли изтръпнали”. Хората губят представа за времето, миговете се разтеглят. Това, което виждат, надминава очакванията им. Те изпитват едновременно благоговение и страхопочитание. Авторът признава творческото си безсилие, немощта на словото да изрази видяното.

Но въпреки че се е отказал да представи Ниагара, той приема творческото предизвикателство. Прави малко, кратко, но много динамично и ярко описание на водата, като следи нейното движение, състояние, цветове. Алеко използва епитети и сравнение, за да представи красотата и невероятната гледка. Тази е фееричната, нежната и красивата страна на водопада. Преливат се цветове и форми. Но Ниагара има и друга страна – адът. Тя разкрива силата, мощта, онова, пред което туристът изпитва страхопочитание, водата показва истинската си стихия. Пътеписецът използва множество глаголи в градация, за да подчертае усещането за ад: “ври, кипи, беснува се, гърми”. Неблюдателят се чувства безсилен и нищожен. Само един истински ценител на природната красота може да я долови и да я опише. Представено и прекрасното, и силното. Такава хармония и единство е по силите само на природата. Авторът осъзнава, че неговите възможности са нищо в сравнение с природните – едновременно изразяване на възвишеното и мощното и пробуждане на възхищение и респект. Тази недокосната красота кара Алеко да фантазира. Той си представя водопада в “светла лунна нощ”.

Раздялата с Ниагара е тъжна, както е тъжна раздялата с всичко мило и красиво. Прощавайки се с водопада, автора тъгува, съжалява, че срещата е била толкова кратка. Дори в него се пробужда плаха надежда за нова среща. Алеко осъзнава колко е кратък и нищожен човешкия живот спрямо вечността и красотата на мощната природа.

Пътеписецът е щастлив, че най-сетне е осъществил детската си мечта. Той трепетно описва това творение на природата, като разкрива едновременно величието и мощта му, райското и адското в Ниагара.

Добави коментар

Трябва да сте регистриран потребител, за да коментирате материалите.

Коментари

Мария Андреева ( 8) на 09 Април 2013
Аргументативната част е смесена леко с тезите, но като цяло много ми помогна. Благодаря :3
Kristian ( 7) на 21 Февруари 2013
nemoga da povYarvam che ima tolkova dobrodushni hora koito pomagan na drugi koito nemogat da napishat rasajdenie
Kristian ( 7) на 21 Февруари 2013
mnogo e hubavo shte vidq dali shte mi pishat
otlichen(6)
Яна ( 5) на 10 Февруари 2013
pratete mi ako moje cqloto
Марек ( 2) на 17 Февруари 2011
Много благодаря за това съчинение ! Надявам се да има още такива хубави произведения
Yani iliev Andreychev ( 8) на 17 Февруари 2010
emi qko e mnogo i to az utre shte go predam na gospojata
mitko_arsenal@abv.bg ( 18) на 26 Май 2008
ina4e e mn hubavo gospojata mi pisa 6 na nego mn mersi
mitko_arsenal@abv.bg ( 18) на 14 Април 2008
sa6to opravi i izre4enieto "Преди самото описание на Ниагара, Алеко създава слухови и зрителни представи, които подготвAт читателя за изключителността на предстоящото преживяване"ne подготват , а подготвЯт
mitko_arsenal@abv.bg ( 18) на 14 Април 2008
"Мигът е неповторим, емоциите са неизразими, затова водопадът не е описан пряко, Я чрез реакциите на посетителите."не Я, а А
mitko_arsenal@abv.bg ( 18) на 14 Април 2008
sa6to opravi i izre4enieto "Преди самото описание на Ниагара, Алеко създава слухови и зрителни представи, които подготвAт читателя за изключителността на предстоящото преживяване"ne подготват , а подготвЯт
mitko_arsenal@abv.bg ( 18) на 14 Април 2008
i v izre4enieto "В своята творба авторът непреСкъснато съпоставя родното и чуждото, познатото и непознатото, старото и новото, за да потърси мястото на своята родина в света".ne e непрескъснато ,а непрекъснато.
debi ( 208) на 24 Април 2007
kato cqlo su4inenieto ti e mn hubavo... ne lipswat razsuvdeniq i dokazatelstwa! samo malko go pooprawi
debi ( 208) на 24 Април 2007
poslednata 4ast na dokazatelstwenata 4ast move da q razgurne6 malko powe4ko /tam deto se gowori za niagara kato ad/
debi ( 208) на 24 Април 2007
"Неблюдателят се чувства безсилен и нищожен." trqbwa da e nabludatelqt
debi ( 208) на 24 Април 2007
"Мигът е неповторим, емоциите са неизразими, затова водопадът не е описан пряко, я чрез реакциите на посетителите"...wmesto q trqbwa da e a
debi ( 208) на 24 Април 2007
towa izre4enie "За него това е замният рай и той предпочита да го види пред небесния, който е мечтан от всеки човек" ima prawopisna gre6ka...zemniqt a ne zamniqt
daqna ( 2) на 05 Април 2007
mnogo e hybavo,no moje li da popitam koe e zaklu4enieto
Ailin Baruteva ( 2) на 28 Март 2007
Mnogo e hubavo sa4inenieto razsajdenie.Jelaq ti yspeh i drugite da go sa haresali kato men.