Кварки
предлага теоретичен модел, съгласно който всички бариони и мезони са изградени от по-малки частици наречени кварки. Първоначалният модел включва три кварка, означени условно с u (up - горен), d (down - долен) и s (strange - странен).
Според усъвършенстваният съвременен модел кварките са шест. Последният е открит експериментално едва през 1995 г. в ускорителя във Ферми лабораторията (САЩ).
Някои характеристики на кварките са дадени по долу:
Наименование Символ Електричен заряд
в единици е Маса в електронни маси
Горен (up) u +2e/3 705
Долен (down) d -e/3 705
Странен (strange) s -e/3 1 060
Очарователен (charmed) c +2e/3 2 940
Красив (beauty) b -e/3 9 800
Топ (top) t +2e/3 340 000
Съответно съществуват и шест антикварка, като на всеки кварк съответства антикварк със същата маса, но с противоположен електричен заряд.
Кварките могат да взаимодействат благодарение на едно свое свойство наречено условно цвят (или цветен заряд). Силното взаимодействие е това, което свързва кварките в нуклоните. За него цветът е това, което е електрическият зарядът за електромагнитното взаимодействие. Разликата е в това, че зарядите са два, а цветовете могат да са три. Тоест всеки кварк може да бъде в един от трите цвята - червен (R), зелен (G) и син (B).
Тези наименования са възприети заради аналогията между свойствата на силното взаимодействие и някои особености на зрителното възприятие. Например от смесването на основните три цвята се получава бял цвят. От комбинацията на червен и зелен цвят се получава жълт цвят, който е "антицветът" на синия цвят. Ето защо антикваркът на един кварк ше бъде жълт и т.н. В природата се наблюдават само безцветни комбинации от кварки. Това означава, че във всеки нуклон има по три кварка, по един във всеки от основните цветове (RGB).
Сумарният заряд на протона е +1е, а на неутрона - 0.
Мезоните са изградени от два кварка - кварк и антикварк, което отново представлява безцветна комбинация.
Под "наблюдават" не бива да разбирате буквално наблюдение, защото още никой не е успял да "види" кварк. Така че е съвсем в реда на нещата да се запитаме съществуват ли в природата наистина кварки или те са само една удобна "измислица", която позволява по прост начин да се систематизират фактите?