Пред чудото на Ниагара

Алеко Константинов
„До Чикаго и назад”

Пред чудото но Ниагара
(Съчинение – разсъждение)

Алеко Константинов пише различни про вид произведения. Едни, от които са пътеписите. Той успява майсторски да въведе читателя в темята и да му предаде всички свои чувства и виждания.Именно пътеписът „До Чикаго и назад” ни кара да усетим тези чувства, да разберем живота на другия свят, да усетим полъха на красивото и необятното, олицетворяващо се в чудото на природата – Ниагарския водопад.

В какво се състои чудото на Ниагара? С какво тя е по-различна от другите водопади. А ето го и самия отговор:чудото се състои в необятната неземна красота на Американския водопад.Бушуващите силни води, се хвърлят от високо сякаш се гмуркат и се разхвърлят във всички посоки.

От другите водопади Ниагара е по различна, уникална и единствена. Никъде другаде няма водопад с такава площ и мощ, каращ те да забравиш всички проблеми и да се насладиш на водните запаси на недрата.

Авторът няма търпение да види „падащата грамада вода”, чувство на трепет и самоиронизиране се преплтат в неговите думи:„не съм любил и на зная какво сеща човек…и не зная какво сеща момакът като отива под венчилото…Алеко е до такава степен развълнуван, че казва:„ако в този момент се отвореха небесата и свети Петър ме повикаше да ми отвори вратата на рая, бих му извикал:махни се с тоя твой рай, остави ме да видя Ниагара

Мечтата на писателя да зърне чудно красивите води ще се сбъдне. Той не е предполагал, че някага ще се озове там, пред изящните форми на релефа, образували водопад. „Те са виделе Ниагара! И онази осемдесет годишна бабичка” – Казва Авторът, той знае, че със сбъдването на последното й желание може спокойно да си отиде от този свят.

Глухото бумтене на пенеща се вода, се усилва, наближават, слизат по едни стълби и ето, пред тях се откри пищтна гледка на скачащи води и къдри. Хипнотизиран от картината, разкриваща се пред него, чувстваше благоволение и радост – прилив на жизнена енергия. От мястото, от където съзирцават, Алеко наблюдава буйни къдрави снопове вливащи се в кипяща маса.

От канадския бряг се вижда водапада като требтяща маса от като трептяща маса от къдрави снопове и синьо-зелени ивици неразпенена, неразбита вода.

Върху една полукръгла вдлъбнатина с форма на подкона – островче, а в средата й непрекъснати купища пяна се лееха. „Долу ад! Нещо ври, кипи, беснува се, гърми.” Тук писателя разкрива мощта и силата на пленение на едноименния водопад – Ниагара.

Автора с много умел подбор на епитети, успява да създаде усещане у читателя сякаш той (читателя) е всред водите на р Виктория и чудатия американси водопад.


Надявам се да помогне, все пак имам пълно 6 на това.

Добави коментар

Трябва да сте регистриран потребител, за да коментирате материалите.

Коментари

ali lasheva ( 36) на 10 Март 2014

ali lasheva ( 36) на 10 Март 2014
ima malko greshki no inache e mnogo dodro sy4inenie 6 ot men :*
pamela ( 2) на 07 Март 2010
Tomas 03 Март 2008 г.

добре,но къде е увода?

- ami napravi li sam uvida be kat ne ti haresva si go napravi sam
daniel ( 2) на 06 Март 2010
ас имам 4 ама то щот дс иска да е идеално

ама TNK
Radoslav ( 48) на 02 Март 2009
Малко не ми се вярва да имаш пълно 6 ама 5.50 може щото няма увод но е добре От мен 6
Цецо ( 6) на 11 Май 2008
ахха и аз викам кде е тоз увод .. намери го и го слохи 6тот на мен ми писаха 5 за темата :П:П пак добре ама мои6е и пои4е :П
Tomas ( 2) на 03 Март 2008
добре,но къде е увода?
nikola ( 2) на 25 Февруари 2008
blagodarq ti za sa4inenieto i na men gospojata mi pisa 6 mlqte pravi o6te takiva ne6ta za bade6te i da ti gi prepisvam
Angelina ( 125) на 17 Май 2007
emi hubavo,ama kyde e uvoda?shtoto ako ne se luja pone moq prepodavatel iska da ima takuv....inache bravo!